خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

بقای گویش های ایرانی به عزم ملی نیاز دارد

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، محمد دبیر مقدم امروز چهارشنبه در همایش برنامه ریزی زبان در ایران اظهار کرد: در واقع این عزم سطح بالا باید روی نهادهایی مثل وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش تاثیر بگذارد و آنها را نسبت به اهمیت این زبان ها مجاب کند.
وی افزود: زبان های محلی رایج در ایران در تحول ناشی از تماس زبانی قرار دارند. در مورد برخی از زبان های محلی ایران درجه تاثیرگذاری تماس زبانی به قدری تاثیرگذار است که موجب جایگزینی زبانی دیگر می شود؛ به این معنا که یک زبان به طور کلی جایگزین زبان دیگری می شود.دبیر مقدم ادامه داد: همانطور که ایلامیان، فارسی را آموختند و زبان خود را به کلی فراموش کردند. جایگزین زبانی در طالش هم اتفاق افتاد و زبان ترکی به جای زبان طالشی، فراگیر شد. جایگزینی زبانی در شهر بیرجند به طور کلی اتفاق افتاده است.
به گفته این استاد دانشگاه علامه، عوامل فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و ارتباطی دنیای امروز، زبان های محلی ایران را به درجات متفاوت در معرض دگرگونی عوامل متاثر برون زا و مستقیم تماس های زبانی قرار داده است.وی با طرح این سوال که مگر زبان ها چه اهمیتی دارند که مرگ و زوال آنها را باید فاجعه دانست، در جواب تاکید کرد: زبان های ایرانی، آیینه تحولات تاریخی زبان فارسی است.
دبیر مقدم با بیان اینکه علوم انسانی می تواند در مرزهای دانش نظریه پردازی کرده و روی نظریه های زبانی مطرح امروز سخنی برای گفتن داشته باشد، افزود: با آگاهی از این شاخص ها و ضرورت توجه به زبان های محلی، چه می توان کرد؟ دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تاکنون در این زمینه توفیق های زیادی نظیر رساله ها و کتاب های گویشی داشتند؛ برگزاری همایش های سراسری از جمله دستاوردهای این مراکز در خصوص زبان های ایرانی است.
استاد زبان شناسی دانشگاه علامه با بیان اینکه فرهنگستان ها، شیوه گردآوری زبان ها و گویش ها را بازنگری می کنند، اظهار کرد: در این مورد هم کارهای ارزشمندی صورت گرفت، اما وقتی شناخت بیشتری رخ دهد، نیازها خود را بیشتر نشان می دهد و آگاه کردن گویش وران از اهمیت اجتماعی و فردی دو یا چند زبانی، اهمیت می یابد.
وی بر این باور است که فرد سه زبانه قدرت تحلیل بیشتری دارد و چند زبانگی وضعیت متعارف در سطح جهان است.
به گفته دبیر مقدم، در آغاز قرن ۲۰، حدود ۷۰۰ زبان بومی در آمریکا بود، اما الان تعداد آنها به ۲۰۰ زبان کاهش یافته؛ چرا که زوال و خاموشی زبان ها پدیده ای فراگیر و جهانی است.
همایش برنامه ریزی زبان در ایران امروز چهارشنبه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی آغاز به کار کرد.

منبع ایرنا : irna.ir
۲۰۱۹-۰۶-۱۲ ۱۲:۴۸:۰۰

بنر دوره مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *